دستورالعمل چهارگانه برای شهرها

 

دستورالعمل چهارگانه برای شهرها

وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز جهانی شهرسازی، دستورالعمل چهارگانه برای ارتقای وضعیت فعلی در شهرها را تشریح کرد.به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در پیام خود به مناسبت روز جهانی شهرسازی(8 نوامبر -18 آبان) تاکید کرد: براساس مشکلات و چالش‌هایی که هم اکنون در شهرهای کشور وجود دارد، دستور کار شهری جدید باید چهار رکن بنیادین را پوشش دهد. وی تصریح کرد: اولین رکن به توجه به شهرها به‌عنوان «سازمان اجتماعی» که هسته تشکیل‌دهنده آن شهروندان و در مرحله بعدی خانواده است، به‌عنوان سیاست بنیادین توسعه ملی و توجه ویژه به موضوع فقر شهری برمی‌گردد.در پیام وزیر راه و شهرسازی همچنین تاکید شده است: توزیع نقش اقتصادی شهرها در توسعه ملی و نیز شناسایی فرصت‌های اقتصادی که شهرها ارائه می‌دهند دومین رکن دستور کار شهری جدید محسوب می‌شود.

این در حالی است که رسیدگی به چالش‌هایی زیست‌محیطی جهانی مانند تغییرات آب و هوایی، مصرف ناپایدار انرژی و ریسک بالای بلایای طبیعي و همچنین موضوع ایران‌شهر به‌عنوان عنصر هویتی و معنی‌بخش به زندگی مدنی ایرانیان دو رکن دیگر موثر در دستور کار شهری جدید محسوب می‌شوند. وزیر راه و شهرسازی همچنین در بخشی از پیام خود به مناسبت روز جهانی شهرسازی، آورده است: باید همچنان که از دستاوردهای دانش جهانی برخوردار می‌شویم، در چارچوب تاریخ ایران و تمدن آن، شهری طراحی کنیم که انسان‌ها در آن احساس رشد و بالندگی، دلبستگی و سرزندگی داشته باشند و بتوانند در جهت ارتقای کیفیت زندگی بکوشند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: سکونت بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران در شهرها نشان از تحول و دگرگونی فزاینده جامعه ایران به سوی شهری شدن دارد. شهری شدن در ایران گرچه فرصت‌هایی برای توسعه فراهم آورده، اما غلبه دیدگاه‌های کارکردگرایانه و نوپردازانه در این فرآیند فارغ از توجه به سرشت تاریخی، فرهنگی و زیست‌سرزمینی، شهرهای کشور را با چالش‌هایی بنیادین مواجه کرده است. وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به چالش‌هایی که جریان زندگی در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها را با اختلال روبه‌رو کرده‌اند، تصریح کرد: این چالش‌ها که شاید با ورود اندیشه تجدد در ایران و تغییر ساختار شهرها در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، نقطه آغازین شکل‌گیری آنها باشد، در سه زمینه قابل زندگی‌ بودن، حرکت انسان و کالا و نهایتا کالایی‌شدن شهرها نمایان شده‌اند.

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره 3907 تاریخ چاپ:1395/08/19 بازدید:192بار کد خبر: DEN-1078721

 

۱۹ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید